Podziękowania dla rodziców

Podziękowania dla rodziców – przygotowując Wasz ślub musicie pomyśleć również o tym. Przygotowania do ślubu i wesela są czasochłonne i wymagają dużego zaangażowania od przyszłej pary młodej. Na szczęście bardzo często narzeczeni mogą liczyć na pomoc najbliższych, zwłaszcza rodziców. W związku z tym znaczna część przyszłych małżeństw pragnie podziękować rodzicom, oczywiście nie tylko za pomoc w przygotowaniach, ale przede wszystkim za wychowanie, opiekę w czasach dzieciństwa i bezgraniczną miłość. Pojawia się wtedy wiele pytań związanych z podziękowaniami, a najważniejsze to: w jaki sposób się odwdzięczyć i kiedy to zrobić? W tym artykule postaram się udzielić odpowiedzi na nurtujące Was pytania i podsunąć kilka pomysłów.

Co podarować?

Propozycji jest bardzo dużo jednak pamiętajcie, że to Wy najlepiej znacie swoich rodziców i ostatecznie sami musicie zdecydować co najbardziej im się spodoba. Niektóre pary narzeczonych próbują podpytywać swoich bliskich o to, co sprawi im największą radość, ale często nie uzyskują jednoznacznej odpowiedzi.

Najbardziej klasycznym podarkiem są po prostu kwiaty. Mogą być zarówno w koszach, cięte, jak i w doniczce. Często są one właściwie tylko dodatkiem do prezentu, lecz za pośrednictwem stron internetowych istnieje także możliwość zamówienia pięknych bukietów złożonych z kwiatów stabilizowanych, które już nawet samodzielnie stanowią wspaniały upominek. Proces stabilizacji sprawia, że świeżo ścięte rośliny na wiele miesięcy, a nawet lat pozostają w niezmienionej formie. Dzięki temu takie kwiaty nie więdną i mogą być prezentem na długi czas.

Coraz bardziej popularne stają się także drzewka bonsai, które są zarówno ozdobą wnętrz, jak i atrakcją dla interesujących się ogrodnictwem.

Kolejną propozycją na prezent są kosze ze słodyczami, alkoholem itp. Jest to jeden ze sprawdzonych sposobów na podziękowania dla rodziców. Aby taki kosz zyskał bardziej osobisty charakter oraz by przypominał rodzicom o dniu Waszego ślubu możecie dołączyć do niego np. butelkę dobrego wina z samodzielnie zaprojektowaną etykietą.

Przydatną rzeczą jest też zestaw kieliszków z ozdobną karafką. Taki komplet można ozdobić grawerem z Waszymi inicjałami i datą ślubu.

Równie dobrym, ale trwalszym prezentem są książki. Odpowiednio dobrany tytuł z pewnością ucieszy niejednego rodzica. Poza tym do książki możecie dołączyć dedykację, w której w kilku ciepłych słowach podziękujecie za trud wychowania.

Niektóre pary młode decydują się wręczyć biżuterię. Jest to forma bardzo elegancka, ale również przydatna. Która mama nie chciałaby dostać stylowych kolczyków czy naszyjnika? Dla ojca natomiast proponuję gustowny zegarek.

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się prezentacje multimedialne ze zdjęciami pary młodej i najbliższej rodziny. Są one znakomitym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią nowoczesność, a jednocześnie lubią wracać do czasów dzieciństwa. Poza tym taka forma podziękowań jest jedną z ciekawszych atrakcji na weselu. Wystarczy, że znajdziecie zdjęcia przedstawiające losy rodziny od momentu Waszych narodzin. Równie dobrze możecie tu wykorzystać zdjęcia z sesji narzeczeńskiej, na których np. trzymacie napis “Dziękujemy”. Wiele profesjonalnych firm fotograficznych zajmuje się przygotowaniem takich prezentacji. Dzięki temu możecie oddać oddać sprawę w ręce ekspertów i spokojnie zająć się organizacją innych spraw weselnych.

Zdjęcia zawsze są świetną, ponadczasową pamiątką, dlatego większość przyszłych małżeństw właśnie za ich pomocą wyraża wdzięczność wobec rodziców. Opcji do wyboru jest wiele. Najbardziej popularne w tej kategorii są ramki lub antyramy z fotografiami z wcześniej wykonanej sesji narzeczeńskiej. W takich ramkach możecie też zamieścić zdjęcia z dzieciństwa, na których jesteście Wy i Wasi rodzice. Niektórzy decydują się na cały album lub fotoksiążkę ze specjalnie wygrawerowaną dedykacją.

Natomiast inni wybierają bardziej nietypowy fotograficzny prezent, jakim jest ślubny portret rodziców w formie zdjęcia wydrukowanego na płótnie. Tego rodzaju prezenty na pewno przyniosą wiele radości obdarowanym, ponieważ pozwolą co jakiś czas wracać myślami do Waszego pięknego dnia.

Innym ciekawym pomysłem na prezent są bilety na wyjazd, który pozwoli odetchnąć rodzicom pary młodej po długich przygotowaniach i weselu. Może to być wycieczka w miejsce, które zawsze chcieli odwiedzić lub wyjazd do spa. Jest to idealny prezent zwłaszcza dla tych, którzy zwykle nie mają czasu porządnie odpocząć. Jeśli nie macie zbyt dużego budżetu możecie po prostu wykupić jednorazowy zabieg w spa dostępnym w okolicy zamieszkania rodziców lub wysłać ich do teatru, opery czy do restauracji na uroczystą kolację.

Natomiast niematerialnym i bardzo osobistym podarunkiem może być specjalnie napisana piosenka lub wzruszający wiersz dla Waszych najbliższych. Najbardziej ujmujący będzie napisany osobiście przez Was lecz można to również zlecić osobie, która się tym zajmuje na co dzień. Zapewniam, że będzie on źródłem wielu pozytywnych emocji i wspaniałym wstępem do podziękowań.To tylko luźne propozycje, które mogą pomóc Wam w podjęciu decyzji odnośnie prezentu. Decyzja należy wyłącznie do Was i pamiętajcie, by przy wyborze kierować się gustem obdarowywanych i przede wszystkim – sercem.

Kiedy i jak przygotować podziękowania dla rodziców?

Również w tej kwestii istnieje kilka możliwości. W przypadku czasu opcje najczęściej wybierane przez pary młode to podziękowanie:

– w domu podczas błogosławieństwa

-na mszy (w czasie modlitwy wiernych, przekazania znaku pokoju)

– po pierwszym toaście

– po pierwszym tańcu

– po torcie

Najczęściej wybieranym wariantem uhonorowania rodziców jest zadedykowanie wybranego utworu. Możecie poprosić ich do tańca. Wiele par zaprasza wtedy na parkiet wszystkich gości. Jeśli jednak nie zdecydujecie się na ten krok wystarczy uroczyste wręczenie prezentu i podziękowanie w kilku słowach lub wzniesienie toastu na cześć rodziców.

Trudne sytuacje podczas podziękowań dla rodziców

Niestety zdarza się tak, że najszczęśliwsze dni w naszym życiu przeplatają się z tymi smutniejszymi. Bywa, że ktoś nie ma już jednego lub obojga rodziców. Część przyszłych par młodych boryka się z tym problemem nie wiedząc jak wybrnąć z tak trudnej sytuacji. Większość z nich w takim wypadku rezygnuje z oficjalnych podziękowań na weselu i wręcza prezenty żyjącym rodzicom podczas błogosławieństwa w domu lub w jeszcze bardziej kameralnych warunkach, będąc z nimi sam na sam. Zdarza się również, że jeśli podziękowania odbywają się w domu, to nie towarzyszy temu ani kamera, ani fotograf. Jest to sytuacja wywołująca ogromne emocje i niewiele osób chce uwieczniać te chwile. Zmarłym rodzicom większość par młodych zanosi kwiaty i zapala znicze w uzgodnionym dniu. Niektórzy robią to w dniu ślubu, a inni decydują się na inny termin.Natomiast w przypadku rozwiedzionych rodziców warto zapytać ich samych co myślą na temat podziękowań. Wszystko też zależy od tego jakie są relacje pomiędzy dziećmi a ich rodzicami. Przede wszystkim wskazana jest ostrożność, by emocje nie wzięły góry podczas ceremonii.